چهاردانگه شناسی

چهاردانگه شهري است در استان تهران ايران و در حد فاصل بزرگراه تهران-ساوه و بزرگراه تهران-قم قرار گرفته‌است.

چهاردانگه در بخش چهاردانگه از توابع شهرستان اسلام‌شهر واقع شده. اين شهر، مرکز بخش است و بخشداري بخش فوق در آن واقع است. جمیت فعلی این شهر بالغ بر هفتاد هزار نفر است.
پيشينه
قدمت اين شهر که پيشتر روستا بوده بسيار کهن است. به خاطر ديواري که دور تا دور اين روستا براي دور ماندن از حمله دزدان و حيوانات بود بخش مرکزي به قلعه مشهور بود. قديمي‌هاي روستا تا دوره ناصرالدين شاه را به خاطر دارند. اين ده به خاطر آب و هواي خنکي که داشت و به خاطر کاريز‌هاي (قنات) پر آب محلي براي پرورش و رشد درخت‌هايي از جمله سيب گلاب، هلو، شليل، انجير، گردو و انار بود.

منطقه چهاردانگه قدمتي بالاي ۵۰۰ سال دارد و در سال‌هاي اخير مهاجرت‌هاي زيادي به آن صورت گرفته‌است. پس از پيگيري‌هاي مردمي سرانجام در سال ۱۳۷۹ منطقه چهاردانگه با در بر گرفتن روستاهاي اطراف خود به شهر چهاردانگه تبديل شد روستاي چهاردانگه در ۱۲ خرداد ۱۳۷۹ خورشيدي به شهر چهاردانگه تبديل شد. شهرداري آن يک سال بعد در تاريخ ۲۴ مرداد ۱۳۸۰ تأسيس شد.

محله‌ها
منطقه چهاردانگه عبارت است از شهرک حسين آباد، شهرک مطهري، بهشتي، چهاردانگه، قدس، گلشهر، گلدسته، ماهشهر و حسن‌آباد لقماني. در سال ۱۳۸۴ خورشيدي روستاهاي پلائين، عباس‌آباد، مرادآباد، ولي‌آباد، جعفرآباد جنگل، دينارآباد از دهستان چهاردانگه بخش چهاردانگه منتزع شده و به دهستان خلازير بخش مرکزي شهرستان ري پيوستند.

صنايع
شرکت‌ها و صنايع منطقه چهار دانگه عبارت‌اند از: خودروسازي (ايران‌خودرو ديزل)، شرکت لوله و پروفيل (سديد)، شرکت کيان‌تاير، شرکت لوله و ماشين‌سازي، شرکت بوتان، ماشين آلات، ابزار و محصولات فلزي نساجي و پوشاک، ترابري، انبارداري، تعمير وسايل نقليه و عمده‌فروشي، سينجر گاز، رب ستايش، شهرک صنعتي شهر چهاردانگه

emamzadeh abbas chardangeh-tehran 03