گزارش سیاسی :

علت اصلی حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی به روایت حجاریان

علت اصلی حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی به روایت حجاریان و روایت پورمحمدی از امتیازی که دولت یازدهم به یک تاجر داد! از جمله مطالب امروز بسته گزارش تحلیلی است.

به گزارش اسلامشهر۲۴ ؛ به نقل از فارس  

                                                                       

                                                               روایت پورمحمدی از امتیازی که دولت یازدهم به یک تاجر داد!

حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری اخیراً در بخشی از یک گفت‌وگوی رسانه‌ای اظهار کرده است: اگر دولت فعلی دچار فسادی شود همین الآن رو می‌شود و حتما به آخر پاییز نمی‌رسد.

به گزارش جماران،‌ وی افزوده است:

«مثلا انبارها از اقلام اساسی خالی بوده و برای رفع این مشکل به یک نفر اجازه داده‌اند که حدود ۶۵۰ میلیون یورو واردات داشته باشد. تنها کمکی که دولت به او کرده این بود که توانسته برای تخلیه در بنادر در صف نباشد و چند میلیارد تومان هزینه توقف کشتی، کمتر داده است. این امتیاز هم برای این به او داده شده که انبارها سریع‌تر پر شوند».

پورمحمدی تصریح کرده است: این آقا پول و وامی از دولت نگرفته و حتی پس از واردکردن این اجناس، یک سال هم طول کشیده تا مبلغ اقلام فروخته‌شده را از دولت بگیرد. اما طیفی از منتقدان دولت فعلی، آن قدر بی‌پرونده شده‌اند که می‌گویند ۶۵۰ میلیون یورو رانت در دولت روحانی به فلانی داده شده است!

*صحبت‌های پورمحمدی در واقع اشاره‌ی پر ملاطفت او به یک رانت جنجالی و اعترافی است صریح به اینکه آن جنجال‌ها برآمده از یک رخداد واقعی بود و در دولت کنونی یک امتیاز ۶۵۰ میلیون یورویی به یک تاجر داده شد.

پرونده‌ای در دیماه سال ۹۲ که اگرچه برخی مقامات دولت در هنگامه‌ی افشای آن دست به تکذیب و اعتراض و فرافکنی زدند اما سرانجام و با حکم دیوان محاسبات، جرم پرونده محرز شد و رانت اعطا شده به حالت تعلیق درآمد.

رئیس‌جمهور روحانی هم در خاتمه ماجرا در یک جلسه استانی و در قامت انتقاد از منتقدین به صحنه آمد و گفت:‌ تحت نام دور زدن تحریم‌ها، نفت را دادند به عده‌ای بردند و خوردند و ملت ایران را دور زدند و این بازی‌هایی که بعضی‌ها در می‌آورند و می‌گویند فلان جا رانت شد برای پوشاندن این رسوایی‌ها است!
به گزارش سایت یالثارات، او در بخش دیگری از سخنانش افزوده بود: نباید به هر چیزی تکیه کنیم و به شایعه‌ای اعتماد کنیم متأسفانه کسی حرفی می‌زند و آن حرف ناصواب مداوم تکرار می‌شود.

سخنگوی دولت، وزیر صنعت و حتی شخص حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی در زمره کسانی بودند که این رانت اعطا شده را در آن مقطع تکذیب کردند!

در اشاره به صحبت‌های پورمحمدی همچنین باید اشاره کرد که اظهارات پرملاطفت وی در توجیه انگیزه دولت فعلی برای اعطای امتیاز به یک تاجر! در حالی است که عمده کسانی که بر مناصب دولتی سیطره داشته و بعضاً مرتکب اعطای رانت و یا افساداتی شده‌اند؛ جملگی همین احساس انگیزه‌های خیر را داشته اما در ادامه گویا از یاد برده‌اند که نیت خیر، به هیچ وجه رافع وجوب شرعی و قانونی نیست.

***

                                                                                             شاید انتخابات مجلس دهم…

                                                                             تغییر دوباره آدرس باغ سبز؛باید سراغ «فرامذاکره» رفت!

سعید لیلاز، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به تازگی طی مطلبی تحت عنوان «تمام مشکلات ناشی از تحریم نیست» که در روزنامه آرمان امروز به چاپ رسید؛ از مفهومی با عنوان «فراتر از لغو تحریم‌ها برای رفع مشکلات اقتصادی»! نام برده و گفته است:

«اگر بخواهیم اوضاع اقتصاد ایران را به حالت عادی بازگردانیم به چیزی فراتر از لغو تحریم‌ها احتیاج داریم.»

او افزوده است:‌ باید از رؤیابافی‌های بیهوده برای روزهای پس از تحریم پرهیز کرد. وقتی می‌بینیم که در مقایسه شاخص‌های مختلف اقتصادی تحریم نقشی اساسی نداشته و حرکت نزولی اقتصاد ایران از سال‌ها قبل آغاز شده، بدان معناست که لغو تحریم تنها می‌تواند دریچه‌های جدیدی را باز کند و برای استفاده حداکثری از این فضا باید به دیگر حوزه‌ها پرداخته شود.

آنطور که از شواهد امر پیداست، این مطلب لیلاز بخشی از سخنان وی در جلسه ماهانه کارگروه اقتصادی بنیاد امید ایرانیان بوده که پیش از روزنامه آرمان، در سایت حزب ندای ایرانیان نیز منتشر شده است.

*صحبت‌های لیلاز می‌تواند محل بحث‌ها و تأملاتی جدی باشد…

این گزینه‌ی «فراتوافق» و «دیگر حوزه‌ها»، چه ید بیضا و سرّ مکتومی دارد که قدرتش از توافق با کشورهای ۱+۵ هم (به زعم جریان خاص) بیشتر است و می‌تواند تمام مشکلات را حل کند؟!

لازم به توضیح است که بر خلاف ژست لیلاز مبنی بر انتقاد از رؤیابافی پیرامون دوران پساتحریم؛ جریان سیاسی خاص طی دو و نیم سال اخیر در مسئله بزرگنمایی پیرامون آثار تحریم‌ها و ضرورت توافق با غرب کم نگذاشت و هرچه توانست بر این طبل کوبید تا آنجا که حتی آب خوردن مردم را هم به مسئله تحریم‌ها گره زد و از این گفت که اقتصاد ایران فلج و استخوان مردم خرد شده است؛ اما در آستانه اعلام توافق نهایی در وین،‌ به ناگاه چرخشی آشکار را در مواضع خود ایجاد کرد و از این گفت که با لغو تحریم‌ها قرار نیست ارزانی بیاید، اثر تحریم‌ها کمتر از ۳۰ درصد است، رفع تحریم‌ها حلال تمام مشاکل نیست، با توافق نهایی همه مشکلات یک‌شبه حل نمی‌شوند و …

این چرخش رفتاری در نزد آگاهان سیاسی می‌توانست مؤید نواختنِ سازی باشد که صدای آنرا احتمالاً باید در جریان انتخابات مجلس دهم، انتخابات خبرگان و ایضاً انتخابات دولت دوازدهم در سال ۹۶ شنید!

به این معنی که ترمز وعده و وعیدهایی که پیرامون توافق نهایی به مردم داده شد بایستی کشیده و اینطور به مردم گفته شود که اگر منتظر رؤیت و لمس دستاوردهای توافق نهایی و لغو تحریم‌ها هستید، باید در انتخابات مجلس هم به ما رأی بدهید!

منهای پذیرفتن یا نپذیرفتن این تحلیل اما این حقیقت غیر قابل اذعان است که آدرس «باغ سبز» موعودی که جریان خاص همواره وعده آنرا به مردم می‌داد احتمالاً باز هم قرار است تغییر کند و اگرچه بعد از توافق وین گفته شد که از ۱۸۰ روز دیگر که وارد مراحل اجرایی توافق می‌شویم، آثار توافق نهایی با غرب دیده خواهد شد اما هم‌اکنون باید منتظر شنفتن بیشتر پیرامون مفهومی به نام «فراتوافق» باشیم.

***

علت اصلی حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی به روایت حجاریان

سعید حجاریان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً در بخشی از یک گفت‌وگو که سایت حزب ندای ایرانیان آنرا منتشر کرده، گفته است: اصلاح‌طلبان باید از تجارب خودشان استفاده و به تداوم دولت آقای روحانی کمک کنند٬ باید بکوشند روحانی دوام آورد و بماند. ما در حال حاضر آلترناتیوی برای آقای روحانی نداریم. البته دولت هم باید اشکالات و کاستی‌های خودش را اصلاح کند و اگر لازم است حتی کابینه را هم ترمیم کند.

او در بخش دیگری از این گفت‌وگو نیز صحبت‌هایی را مطرح می‌کند مبنی بر اینکه حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی بر اساس ساز و کار تقلیل مرارت مردم و عقلانیت! شکل گرفته است.

حجاریان در این گفت‌وگو همچنین از این می‌گوید که ما(اصلاح‌طلبان) حتی زودتر از آقای هاشمی و روحانی به ماهیت آقای احمدی‌نژاد پی برده بودیم.

*جریان سیاسی خاص در روزهای اخیر با شهامت بیشتری در حال صحبت کردن پیرامون رخدادهای مهم مقطع انتخابات سال ۹۲ است.

از سیدمحمدصادق خرازی گرفته که اخیراً در مصاحبه با سایت جماران از این گفت که عارف به نفع روحانی کناره‌گیری نکرد تا سعید حجاریان که در صحبت‌های مذکور از این حقیقت رونمایی سلیس می‌کند که اصلاح‌طلبان آلترناتیوی برای روحانی نداشته و ندارند و برای همین باید برای تداوم اریکه‌نشینی رئیس‌جمهور روحانی تلاش کنند.

در این میان البته اشاره‌های سعید حجاریان مبنی بر تلاش اصلاح‌طلبان برای تقلیل مرارت مردم! و نیز چاره‌سازی عقلانی آنان برای انتخابات نیز اگرچه بعنوان حرف و سخن قابل شنیدن است اما بر اساس اسناد و مدارک موجود، اصلاح‌طلبان در آن مقطع بیشتر نگران مقولات دیگری بودند که مهمترین آنها نیز مسئله خلأ کاندیدا بوده است.

یکی دیگر از بارزترین این مقولات، تلاش برای کنار بردن محمدرضا عارف از صحنه انتخابات ریاست جمهوری بود تا مبادا او که بعنوان کاندیدای ناخوانده اصلاح‌طلبان در افکار عمومی تلقی می‌شد؛ بر اثر شکست در انتخابات، هزینه بیشتری را از پس ۱۲ سال شکست در تمام انتخابات‌ها، قهر از انتخابات مجلس نهم و ایضاً فتنه سال ۸۸، دامنگیر اصلاح‌طلبان نکند.

جریان متبوع سعید حجاریان همچنین هیچ درک روشنی پیرامون کاندیداتوری شیخ حسن روحانی نیز نداشت و از علائم این بی‌درکی آنکه هیچ‌یک از عناصر ستادی این جریان، حاضر به یک حمایت خشک و خالی رسمی هم از روحانی نشدند.

در اشاره به سخنان حجاریان مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان جانشینی برای رئیس‌جمهور روحانی ندارند و برای همین باید به تداوم مسندنشینی او کمک کنند؛ باید نکته مستتری را نیز مد نظر قرار داد و آن اینکه یقیناً برای این طرز دوستی که ابتنایی بر حب و همپیالگی ندارد به هیچ‌وجه آینده خوشی مورد تصور نیست. ضمن آنکه باید دانست بی‌جانشینی برای رئیس‌جمهور روحانی اولاً دائمی نیست و ثانیاً زمان ظهور جانشین مذکور نیز لزوماً در سالیان دور آینده نخواهد بود!

به این معنا که ای بسا اصلاح‌طلبان تا قبل از سال ۹۶ و انتخابات دولت بعدی، کسی را در میان خود و یا در جای دیگری بیابند که به زعم آنها و به هر دلیلی قرار است جایگزین روحانی شود.

بر همین اساس خوب است اریکه‌نشینان کنونی در دولت یازدهم، خوانش مجددی بر سابقه رفتاری جریان سیاسی خاص با کسانی نظیر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی داشته باشند و از این تجربه ملموس، درس‌هایی که باید را اخذ کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.