به گزارش فارس :

حذف یارانه ۲ میلیون خانوار بدون اعلام شاخص‌ دقیق

دولت طبق قانون باید ۶ میلیون نفر را از قطار دریافت یارانه پیاده کند تا منابع لازم برای پرداخت متعادل شود، اما حذف خانوارهای متوسط و ضعیف جامعه به جای افراد ثروتمند به دلیل نبود بانک اطلاعاتی جامع واکنش‌هایی به همراه داشته است.

به گزارش اسلامشهر ۲۴ ؛ به نقل از خبرگزاری فارس، حذف یارانه اقشار پردرآمد جامعه از اسفندماه سال ۹۳ رسما آغاز شد، اما به‌دلیل نبود بانک اطلاعاتی دقیق خانوارهای ضعیف و متوسط جامعه هم از فهرست یارانه‌بگیران حذف شدند.

به عبارت دیگر دولت به جای حذف یارانه اقشار مرفه و برخوردار جامعه، خانوارهایی را مشمول عدم دریافت یارانه کرده است که به لحاظ درآمدی در سطح بسیار پایین جامعه قرار دارند. طبق قانون دولت موظف است برای متعادل‌سازی منابع پرداختی یارانه ۶ میلیون نفر را حذف و از قطار دریافت یارانه پیاده کند.

طبق اعلام دولت، تا پایان مردادماه ۲ میلیون نفر از لیست یارانه‌بگیران خط خوردند، درحالی که هنوز شاخص‌های کمی و کیفی حذف به‌طور دقیق اعلام نشده و این موضوع واکنش‌های بسیاری را به همراه داشته است.

در این باره یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که منجر به حذف یارانه اقشار ضعیف به جای خانوارهای برخوردار جامعه شده است، عدم وجود بانک اطلاعاتی جامع اقتصادی خانوار است و در کنار آن شاخص‌هایی که برای حذف افراد در نظر گرفته شده، دقیق نیستند.

شمار زیادی از افرادی که از فهرست یارانه‌بگیران حذف شده‌اند، در تماس با خبرگزاری فارس، می گویند که نه تنها ملک گران‌قیمت ندارند، بلکه درآمد آنان کم‌تر از یک میلیون تومان در ماه است.

این افراد همچنین از نحوه پاسخگوی مسئولان سازمان هدفمندی یارنه‌ها گلایه‌هایی مطرح کرده و می‌گویند پس از ثبت درخواست اعتراض در سامانه yaraneh10 با گذشت دو ماه هنوز پاسخی دریافت نکرده‌اند.

از طرفی هم دولت اعلام کرده که یارانه ۱۷ هزار خانوار معترض یعنی حدود ۵۰ هزار نفر را مجدداً برقرار کرده است و مابقی افراد در لیست بررسی قرار دارند.

براساس این گزارش عدم شفاف‌سازی دقیق مسئولان حذف یارانه که برعهده وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی گذاشته شده است، سوالات بسیاری را در اذهان عمومی ایجاد کرده که چه شاخص‌هایی منجر به حذف یارانه اقشار متوسط و ضعیف جامعه شده است.

و اینکه آیا حقوق کم‌تر از یک میلیون تومان در ماه و عدم داشتن مسکن برای دریافت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دلایل محکمی نیستند؟

* واکنش وزیر تعاون به سوالات یارانه‌ای خبرنگاران

براساس این گزارش وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در واکنش به سؤال خبرنگاری ؛درباره شاخص‌های حذف یارانه اقشار مختلف جامعه اعلام کرد که در یک برنامه تلویزیونی تمام ابهامات را پاسخ داده و شفاف‌سازی خواهد کرد.

با گذشت چند ماه از وعده وزیر رفاه خبری از شفاف‌سازی و پاسخ به ابهامات نیست و علاوه بر این علی ربیعی معمولاً هیچ‌کدام از سوالات مربوط به یارانه را پاسخ نمی‌دهد و زمان اعلام شاخص‌ها را به تعویق می‌اندازد.

به گزارش فارس، بسیاری از افرادی که یارانه‌شان حذف شده، به‌صورت سامانه اعتراض خود را اعلام کرده‌اند، اما بخشی از آنها همچنان منتظر دریافت پاسخ هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.